< Atpakaļ uz Ventspils novads (www.ventspilsnovads.lv)
VIEGLI lasīt    

Nu atnāca Mārtiņdiena!

Tuvojoties Mārtiņdienai, Piltenes vidusskolas sākumskolas klašu skolēni devās iepazīt Mārtiņdienas tradīcijas Ventspils Piejūras brīvdabas muzejā. 27. oktobrī to darīja 2. klase, 29. oktobrī – 3. klase, bet paši mazākie pirmklasnieki ar tradīcijām iepazinās 6. novembrī.
Sākumskolā, lai attīstītu skolēnu lasītprasmi, ļoti daudz latviešu valodas stundās tiek izmantoti latviešu tautas mutvārdu daiļrades piedāvātie resursi. Mācību stundās lasa pasakas, teikas, tautasdziesmas un sakāmvārdus. Pirms Mārtiņiem skolēni mācās tautasdziesmas, ticējumus un iepazīstas ar šo svētku tradīcijām.
Sociālajās zinībās, runājot par citu tautu tradīcijām, tās tiek salīdzinātas ar mūsu tautu svētkiem un tradīcijām. Oktobra beigās daudziem bērniem patīk dažādi Helovīnu rituāli, tāpēc jārunā, jāizzina un jāiepazīst abus šos senos svētkus.  Vizuālajā mākslā un mājturībā šajā laikā tiek gatavotas maskas.
Iespēja, mācīto mācību stundās pārnest uz nodarbībām ārpus skolas, dara mācību procesu krāsaināku, daudzveidīgāku un saprotamāku. Tautas mutvārdu daiļradē minētos priekšmetus, kas tagad jau kļuvuši par svešvārdiem, muzeja nodarbībās ļauj praktiski apskatīt un aptaustīt. Skolēniem tā ir iespēja nostiprināt teorētiskās zināšanas savienot ar dzīves ziņu.
Bērni nodarbībās uzzināja, ka maskoties var ne tikai Helovīnā, bet arī latviskajos svētkos, iepazina rotaļas un latviskās tradīcijas. Skolēniem pasākums ļoti patika, it īpaši iespēja pārģērbties ķekatu tērpos. Viņi saka tā –
Man ļoti patika pārģērbties par ķekatnieku. (Adrija).
No ķekatniekiem nevajag baidīties un līst aizkrāsnē. Ķekatnieki nes mājā svētību. (Jasmīna).
Man patika, ka kūrām ugunskuru. (Keita).
Es uzzināju, ar ko mūsu senči cienāja ķekatniekus. Mēs iepazināmies ar iespējām darināt no apģērba gabaliem ķekatnieku maskas. (Linda).

Informāciju apkopoja N. Matisova